Ootamatu positiivne tunnustus muutis noormehe elu

17-aastane noormees, kes ei õppinud ega töötanud, jõudis Tugila programmi ema soovitusel.

Taust – noormehel oli põhiharidus, pooleli jäetud kutseharidus, sügisest oli ta alustanud õpinguid täiskasvanute gümnaasiumis. Õppimine aga ei edenenud, noor ei käinud koolis ja tööd olid esitamata. Perekondlik taust – kaks õde, vanemad lahutasid aasta tagasi ja emal on uus suhe. Poiss on hoolitsetud, hea suhtleja, aus, pisut pinges. Läbisaamine vanematega on normaalne.

Esmakordsel kohtumisel keskenduti noore tegelikele huvidele ja unistustele.

Noormees tunnistas, et ei taha õppida ja kõik kooliga seonduv hakkab vastu. Tema hobiks on arvutis räppmuusika tegemine, millega soovib saada kuulsaks. Kui noormeest julgustati oma loomingut  Youtube’is avaldama, arvab ta, et ei ole veel selleks valmis.

Analüüsides võimalusi ja tegelikke soove, selgub, et noormees oleks väga rahul pigem tööle minnes, mitte õpingute jätkamisega. Soovib kogu südamest õpingud katkestada.

Tugilas soovitati noormehel võtta ennast töötuna arvele, sest selleks ei pea olema täiskasvanud. Noormehe soovil läks noorsootöötaja temaga esimesel korral kaasa (ametnike kartus). Koostöö Töötukassa toimis, noormees osales Noorte Tugilas tegevuses ja sai kahel korral karjäärinõustamist Töötukassast, mh anti abi CV koostamisel.

Nüüdseks on noormees olnud töötuna arvel juba 5 kuud, saades ka töötutoetust. Ta osales noortekeskuse muusikatoa tegevustes, kuid ei olnud siiski aktiivne tööotsija. Noorsootöötajale tundus, et tal on veel mingi takistus, mis ei lase tal olla aktiivne ja õnnelik. Vestlustel ja kohtumistel oli noormees jätkuvalt pigem kinnine, eriti kui puudutati tema isikliku elu teemasid.

Positiivne muutus toimus siis, kui noormees lõpuks avaldas FBs oma esimese Youtube’i video, mida hakati üsna aktiivselt jagama. Ootamatu positiivne tagasiside üllatas noormeest, kuid andis julgust ning tahtmist edasi liikuda. Juba järgmiselt kohtumiselt Töötukassas tuligi tagasiside, et noormees läheb tööpraktikale ühte firmasse, kus firma esindaja on sobivuse korral lubanud töölepingut. Ema on muutuse üle väga rahul, et poeg on valmis tööle minema.